ekologické alternatívy menštruačných pomôcok

Ekologické alternatívy ku hygienickým produktom pre ženy

V minulosti boli pre ženy k dispozícii len niektoré tradičné hygienické výrobky, ako napríklad tampóny alebo vložky, ktoré obsahujú množstvo nezdravých chemikálií a sú nepriaznivé pre našu planétu. Avšak v posledných rokoch sa zvýšil záujem o ekologické alternatívy k tradičným hygienickým produktom, ktoré sa navyše dajú použiť opakovane. Tieto alternatívy sú šetrnejšie k životnému prostrediu a tiež môžu pomôcť udržať zdravie ženy. V tomto článku nájdet prehlad najnovších ekologických alternatív hygienických produktov pre ženy počas menštruácie. 

Menštruačná misa

Menštruačná misa je ekologickou alternatívou k tradičným tampónom a vložkám. Je to v podstate menštruačný kalíšok ale vo forme misy. Je vyrobená z lekárskej triedy silikónu alebo latexu a vloží sa do pošvy, aby zachytila menštruačnú krv. Misa sa následne vypustí a vypláchne a môže sa opätovne použiť. Menštruačná misa je ekologická a môže byť použitá viac ako jeden rok. Nevýhodou je vyberanie tejto misy. Chýba jej totižto časť za ktorú ju môžete potiahnúť a bezpečne vytiahnúť. 

Tkaninové vložky

Tkaninové vložky sú ekologickou alternatívou k tradičným vložkám. Sú vyrobené z prírodných materiálov, ako sú bavlna alebo bambus, a môžu byť prané a používané viac ako raz. Tkaninové vložky sú tiež ekonomické, pretože sa nemusia kupovať opakovane. Táto pomôcka je podobná menštruačným nohavičkám a je iba na každého pocite, čo mu viac vyhovuje.

Ekologické tampóny

Ekologické tampóny sú vyrobené z prírodných materiálov, ako sú organická bavlna alebo bambus, a sú biologicky odbúrateľné. Tieto tampóny sú šetrnejšie k životnému prostrediu a tiež môžu pomôcť udržať zdravie vagíny. Majú tvar bežných tampónov ale sp vyrobené z látky. Táto pomôcka nie je u nás ešte tak rozšírená ako v zahraničí. 

Menštruačné kalíšky

Menštruačné kalíšky sú podobné menštruačnej mise, ale sú vyrobené z iných materiálov a majú iný tvar. Sú hlbšie, môžu sa používať viac hodín a ich odstránenie je pomerene jednoduchšie a čistotnejšie. Momentálne je na trhu mnoho značiek, tvarov a farieb. Táto pomôcka sa teší čoraz väčšej oblube u žien. Je to šetrnejšie pre našu peňaženku a zároveň aj pre našu planétu.ekolog

 

Podobné články