Prečo menštruácia bolí?

S menštruačnými kŕčmi sa stretne takmer každá žena počas svojho života. Preto je dobré vedieť, čo tieto bolesti zapríčiňuje a ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť a kedy spozornieť.

Menštruačné kŕče môžu niektoré dievčatá a ženy označiť ako bežnú bolesť, ktorú pociťujú pred menštruáciou alebo v prvých dňoch krvácania. Pre mnohé je to každomesačná rutina, pre iné výnimočná záležitosť. Bolestivá menštruácia, odborne nazývaná dysmenorea, postihuje najčastejšie dievčatá, ktoré začínajú menštruovať. Často sa tento problém zlepšuje s vekom alebo po narodení dieťaťa.

Neplatí to však pre každú ženu. Menštruačný cyklus ženy sa mení približne každých 7 rokov, tak isto ako napríklad chute. Z tohto dôvodu sa môže menštruácia upraviť alebo naopak zhoršiť. Tieto bolesti sa vyznačujú tupou pulzujúcou bolesťou alebo kŕčmi v podbrušku, ktoré môžu vyrážať aj do spodnej časti chrbta. Tieto kŕče a bolesti sú u každej ženy individuálne a môžu sa meniť z mesiaca na mesiac v závislosti od hladiny hormónov. Primárna dysmenorea nie je príznakom žiadneho ochorenia, pretože je súčasťou pravidelného cyklu a ovulácie, sekundárna dysmenorea sa spája aj s inou zdravotnou komplikáciou, ako napríklad endometriózou, teda ochorení, pri ktorom sa časti sliznice maternice dostávajú mimo nej. S oboma diagnózami Vám dokáže pomôcť prístroj Rilie, ktorý Vám prinesie potrebnú a rýchlu úľavu v čase kedy to najviac potrebujete.

Neposlušné hormóny – tzv. dysmenorea

Príčin, ktoré to spôsobujú, môže byť niekoľko. Najčastejšie ide o zvýšenú maternicovú aktivitu, za ktorou stoja tzv. prostaglandíny – látky, ktoré zvyšujú kontrakcie maternicovej svaloviny, a hormón vazopresín, ktorý ovplyvňuje cievy a môže vyvolať bolesť pre nedokrvenie tkaniva vo vnútri maternice. Takýto stav označujú lekári termínom primárna dysmenorea. Táto diagnóza vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne závažné zdravotné komplikácie a nie je sa čoho obávať. Niečo iné je ale to, ako dysmenorea dokáže narušiť plány, osobný život a komfort ženy počas menštruácie. Vieme aké to vie byť nepríjemné a bolestivé, preto Vás radi oboznámime s možnosťou ako neprežívať toto utrpenie každý mesiac a ako sa vyhnúť nežiadúcim vedľajším účinkom – Rilie.

Podobné články

Zatiaľ žiadne komentáre


Napísať komentár k článku

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *