Spoznajte príčiny menštruačných bolestí
S menštruačnými kŕčmi sa počas svojho života stretne takmer každá žena. Preto je dobré vedieť, čo tieto bolesti zapríčiňuje, ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť či kedy spozornieť. Prečo teda menštruácia niekedy tak veľmi bolí?
Menštruačné kŕče môžu niektoré dievčatá a ženy označiť ako bežnú bolesť, ktorú pociťujú pred menštruáciou alebo v prvých dňoch krvácania. Pre mnohé je to každomesačná rutina, pre iné výnimočná záležitosť. Bolestivá menštruácia, odborne nazývaná dysmenorea, postihuje najčastejšie dievčatá, ktoré začínajú menštruovať. Často sa tento problém zlepšuje s vekom alebo po narodení dieťaťa.
Neplatí to však pre každú ženu. Menštruačný cyklus ženy sa mení približne každých 7 rokov, takisto ako napríklad chute. Z tohto dôvodu sa môže menštruácia upraviť alebo naopak zhoršiť. Menštruačné bolesti sa vyznačujú tupou pulzujúcou bolesťou či kŕčmi v podbrušku, ktoré niekedy vyrážajú aj do spodnej časti chrbta. Tieto kŕče a bolesti sú u každej ženy individuálne a môžu sa meniť z mesiaca na mesiac v závislosti od hladiny hormónov.
Primárna dysmenorea nie je príznakom žiadneho ochorenia, pretože je súčasťou pravidelného cyklu a ovulácie, sekundárna dysmenorea sa však spája i s inou zdravotnou komplikáciou, ako napríklad endometriózou – ochorením, pri ktorom sa časti sliznice maternice dostávajú mimo nej. S oboma diagnózami vám dokáže pomôcť elektrostimulačný prístroj Rilie, ktorý vám prinesie potrebnú a rýchlu úľavu od bolesti v čase, keď to najviac potrebujete.
Dysmenorea – neposlušné hormóny ako dôvod bolesti pri menštruácii
Príčin, ktoré ju spôsobujú, môže byť niekoľko. Najčastejšie ide o zvýšenú maternicovú aktivitu, za ktorou stoja tzv. prostaglandíny – látky, ktoré zvyšujú kontrakcie maternicovej svaloviny a hormón vazopresín, ktorý ovplyvňuje cievy, čím môže vyvolať bolesť spôsobenú nedokrvením tkaniva v maternici. Takýto stav označujú lekári termínom primárna dysmenorea. Táto diagnóza vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne závažné zdravotné komplikácie a nie je sa čoho obávať. Viac o tom, ako hladiny hormónov ovplyvňujú procesy v tele ženy, sa dočítate v článku: Ako hormóny estrogén a progesterón riadia rytmus zmien v tele ženy?
Na druhej strane, dysmenorea dokáže narušiť plány, osobný život a komfort ženy počas menštruácie. Vieme, aké to býva nepríjemné a bolestivé, preto vás radi oboznámime s možnosťou, ako neprežívať toto utrpenie každý mesiac a ako sa vyhnúť nežiadúcim vedľajším účinkom. Rozlúčte sa s menštruačnými bolesťami vďaka absolútne bezpečnému a vysoko účinnému zariadeniu s krásnym dizajnom Rilie!